Zgodnie z szacunkami Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wartość udzielonych kredytów hipotecznych w Polsce na koniec 2007 r. wynosiła 100 mld złotych, a na koniec 2011 r. może się zwiększyć do 250 mld zł.
Katarzyna Sokoła -Trudno powiedzieć ile kredytów nie zostanie spłaconych i zostanie przeznaczonych do windykacji, niemniej ich potencjalna wartość budzi zainteresowanie firm windykacyjnych. Tym bardziej, że przy obecnych cenach i popycie na mieszkania, skuteczność zabezpieczenia hipotecznego jest wysoko oceniana przez windykatorów.
Siła nabywcza
Obecnie wartość zakupów lub obsługi należących do banków długów hipotecznych stanowi niewielki procent ogółu wierzytelności, które firmy windykacyjne obsługują. Wynika to z faktu, że do tej pory dynamicznie rosła siła nabywcza Polaków i ich możliwości do spłacania kredytów hipotecznych. Dlatego do tej pory stosunkowo niewiele wierzytelności hipotecznych pojawiało się na rynku. Sytuacja może się jednak zmienić w przypadku spowolnienia wzrostu gospodarczego lub wzrostu stóp procentowych mających wpływ na koszt kredytów. Przy uwzględnieniu faktu, że Polacy mają niewielkie zabezpieczenia finansowe może dojść do zwiększenia się liczby długów hipotecznych i przeznaczenia przez banki większej liczby wierzytelności hipotecznych na sprzedaż.
Zakup wierzytelności
Początkowo firmy windykacyjne będą kupować od banków długi hipoteczne, korzystając z własnych środków finansowych w ramach przetargów. W miarę zwiększania się podaży wierzytelności większego znaczenia nabierze sekurytyzacja, ze względu na ograniczone środki finansowe firm windykacyjnych oraz korzyści podatkowe dla banków. Siła zakupu wierzytelności przesunie się na fundusz inwestycyjny, a firmy windykacyjne będą zawierały z funduszami umowy na obsługę konkretnych pakietów wierzytelności.
Porządkowanie ksiąg
Firmy windykacyjne będą się specjalizować w dodatkowych usługach bazujących na zarządzaniu hipotekami lub przejmowanymi w toku windykacji nieruchomościami. Hipoteki będą mogły być konsolidowane (w przypadku większej ilości wpisów na hipotekę), skupowane lub sprzedawane w zależności od zapotrzebowania na rynku nieruchomości. Przejęte nieruchomości będą miały porządkowane księgi wieczyste, będą remontowane lub dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta. W skrajnych przypadkach przy zakupie i obsłudze bankowych długów hipotecznych może dojść do współpracy funduszu inwestycyjnego (zakup wierzytelności), firmy windykacyjnej (przejęcie nieruchomości) oraz dewelopera (remont lub dostosowanie nieruchomości).
Autor jest dyrektorem handlowym CASH FLOW
Źródło: Gazeta Finansowa

|