Rynek jest w fazie rozwoju

Polski rynek sekurytyzacji znajduje się w fazie rozwoju. Coraz częściej pojawiają się jednak sygnały świadczące o tym, że można spodziewać się wzrostu sprzedaży portfeli kredytów hipotecznych.


Daria Gregorowicz - W 2007 r. banki udzieliły kredytów hipotecznych opiewających na sumę 57 mld zł, tak więc sekurytyzacja wierzytelności hipotecznych staje się atrakcyjnym segmentem rynku. Podczas gdy w krajach Europy Zachodniej aż 53,3 proc. udziału w rynku wierzytelności przypada na wierzytelności hipoteczne, w Polsce nadal jest to znikomy procent. Doświadczenia innych krajów pokazują, że segment sprzedaży wierzytelności hipotecznych może być bardzo atrakcyjny dla firm windykacyjnych. Jednak rozwój sekurytyzacji w Polsce nadal odbiega od tego, co możemy zaobserwować np. na Zachodzie. Głównym problemem są przede wszystkim regulacje prawne oraz brak doświadczenia w przeprowadzaniu transakcji tego typu.

Wzrost zainteresowania
Prawdopodobnie będziemy mieli jednak do czynienia ze wzrostem zainteresowania sprzedażą wierzytelności hipotecznych. Skuteczność windykacji przeprowadzonej przez bank jest niższa od windykacji zleconej firmie zewnętrznej. Banki dysponują taką samą jak firma windykacyjna, a może nawet i większą ilością instrumentów, jednak biegłość ich stosowania przez firmy windykacyjne sprawia, że osiągają one lepsze rezultaty w tym względzie niż banki. Poza tym bank odnosi również korzyści innego rodzaju, przykładowo: podatkowe, transfer ryzyka, poprawa wskaźników kapitałowych, brak konieczności utrzymywania wyspecjalizowanych struktur zajmujących się windykacją.

Dialog z dłużnikiem
Komfort dłużnika w relacji dłużnik - firma windykacyjna spada w porównaniu do sytuacji, gdy dłużnik negocjuje spłatę z bankiem. To skutek tego, że windykator do każdej sprawy podchodzi w sposób indywidualny, każde działanie prowadzone jest z myślą o jak największej efektywności. Nie oznacza to, że nie jest możliwe nawiązanie dialogu z dłużnikiem, jednak w sytuacji gdy windykacja stanowi podstawowy profil działalności firmy oczywistym staje się fakt, iż skuteczność przeprowadzonych w tym przypadku działań jest wyższa.

Ostrożne prognozy
Pojawiają się głosy o planowanych transakcjach sprzedaży również tych kredytów hipotecznych, które są spłacane w sposób prawidłowy. Należy zatem zastanowić się nad tym, czy zmianie ulegnie sytuacja kredytobiorcy względem nowego wierzyciela, gdyby bank sprzedał taką wierzytelność hipoteczną. Opinie w tym przypadku są bardzo ostrożne. Regulacje szczególne decydują o treści umowy o kredyt bankowy i nie wydaje się, aby firmy windykacyjne miały znacząco wpływać na zmianę tych treści. Nie oznacza to, że interpretacja zapisów umownych firm windykacyjnych będzie taka sama jak ta stosowana przez banki.

Autorka jest specjalistką ds. Marketingu w Pragma Inkaso

Źródło: Gazeta Finansowa
 

Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2008-06-05 (Ostatnia zmiana: 2008-08-28)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
NOVO Finance to pośrednik kredytowy z Siedlec, który pomaga w wyborze najlepszego kredytu hipotecznego, formalnościach i analizie umowy, zapewniając pełne wsparcie na każdym etapie procesu.

Zasięg działania: województwo mazowieckie
Skuteczna windykacja na Słowacji. Jesteśmy renomowaną Kancelarią Adwokacką na Słowacji specjalizującą się w windykacji należności, w sporach sądowych oraz w prawie upadłościowym na Słowacji.

Zasięg działania: Europa