Z najnowszego raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., wynika, że łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wynosiła w lutym 8,6 miliarda złotych.
W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła o prawie pół miliarda. Do 1,3 miliona wzrosła liczba osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła przez ostatni kwartał do 6636 złotych.
Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności, wynoszącą w lutym 2009 roku 8,6 miliarda złotych, składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów, opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.
Większość uczestników obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo, budując swoją pozytywną historię kredytową i biznesową. Grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, liczy w tej chwili około 1,29 miliona osób. Problemy z terminowym regulowaniem płatności mają częściej mężczyźni niż kobiety. Największa grupa klientów podwyższonego ryzyka mieszka w województwach śląskim i mazowieckim. Średnia kwota zaległego zadłużenia to 6636 złotych, w ostatnich trzech miesiącach wzrosła o 211 złotych, czyli o około 3%
„Obserwujemy stały wzrost całościowej kwoty zaległości i liczby Polaków, którzy spóźniają się z regulowaniem swoich zobowiązań. Na szczęście, mimo zawirowań na rynku finansowym, dynamika tego wzrostu nie zwiększyła się. Polacy starają się dotrzymywać terminów płatności.” powiedział Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu InfoMonitora. „Pozytywnym sygnałem jest też to, że dynamicznie rośnie liczba raportów pobieranych przez banki oraz firmy świadczące usługi masowe, którzy weryfikują swoich nowych klientów i kontrahentów. Od początku roku udostępniliśmy ponad 700 tysięcy raportów o przedsiębiorcach i konsumentach.”
Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (729 432 czyli 46%) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie nieprzekraczające 2000 złotych.
Pełna wersja raportu do ściągnięcia tutaj.
Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
.jpg)
|