Badanie przeprowadzane wsród przedsiebiorców, mierzace poziom bezpieczenstwa w obrocie gospodarczym.
Jak wynika z badania BOG przeprowadzanego na zlecenie InfoMonitora, w odczuciu właścicieli firm i osób odpowiedzialnych za finanse w przedsiębiorstwach w ciągu ostatnich 3 miesięcy znacząco spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym. Wskaźnik BOG przyjął wartość 3,81 punktu, co oznacza spadek o 6,53 punktu w porównaniu z poprzednią edycją badania. Najgorsze nastroje panują wśród przedsiębiorców. Ponad połowa firm deklaruje, że odczuwa skutki kryzysu. Najlepiej swoją sytuację oceniają dostawcy usług masowych.
Badanie nastrojów w polskich firmach rozpoczęto w listopadzie 2007 roku. Od tego czasu wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym stale spada. W marcu przyjął najniższą od początku prowadzenia badania wartość - 3,81 punktu. Najlepsze nastroje panują wśród dostawców usług masowych, najgorsze - wśród dostawców usług finansowych.
Największy wpływ na wyniki badania ma kryzys, którego skutki odczuło 60% firm, negatywne zjawiska nie dotknęły 38% ankietowanych. Firmy, które odczuwają kryzys obserwują głównie: utratę klientów i kontrahentów (53%), trudności z bieżącym regulowaniem płatności (59%), problemy z terminowym otrzymywaniem płatności (75%). Wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań jest jednym z symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
"Badania pokazały, że zwiększa się ryzyko zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym. Dla 63% firm nieterminowe regulowanie płatności przez kontrahentów jest poważnym problemem. Jednocześnie przedsiębiorcy przyznają, że z tego powodu sami zmuszeni są wstrzymywać płatności." mówi Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora. "Jednocześnie badania pokazują, że przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, jak radzić sobie z nierzetelnymi płatnikami i czym grozi niewywiązywanie się z zobowiązań."
Około 75% przedstawicieli firm zadeklarowało, że powszechna wymiana informacji gospodarczych o osobach i firmach, które nie spłacają zobowiązań w terminie, jest istotna dla bezpiecznego prowadzenia firmy.
Przedstawiciele firm są ostrożni w ocenie, jak długo potrwa kryzys - prawie tyle samo z nich spodziewa się, że będzie to 1 rok, co 2 lata. Jednocześnie większość firm spodziewa się, że w przeciągu nadchodzących 6 miesięcy nic w ich sytuacji się nie zmieni (65% ankietowanych). Zapewne z tego też powodu większość firm nie planuje w najbliższym czasie podejmowania kroków, takich jak zwolnienia pracowników (deklaracja 73% ankietowanych).
Pełna wersja badania znajduje się tutaj .
Badanie BOG (Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym) rozpoczęto, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Na zlecenie InfoMonitora, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.
Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Warszawa, 27 kwietnia 2009 r.
.jpg)
|