Barometr bezpieczeństwa w obrocie gospodarczy - lipiec 2009 - badanie InfoMonitora

Wciągu ostatnich 3 miesięcy po raz kolejny spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym w odczuciu właścicieli firm i osób odpowiedzialnych za finanse w przedsiębiorstwach, wynika z badania BOG przeprowadzanego na zlecenie InfoMonitora. Wskaźnik bezpieczeństwa w lipcu zmalał do poziomu 1,44 pkt i jest o 2,37 pkt niższy niż podczas pomiaru w marcu.


Na uwagę zasługuje fakt, że wskaźnik BOG wyraźnie obniżył się już po raz trzeci z rzędu. Jeszcze rok temu wynosił 21 pkt. Z kolei od początku prowadzenia badania w listopadzie 2007 r. barometr spadł o ponad 24 punkty. Zdecydowanie najgorzej sytuację oceniają przedsiębiorcy indywidualni, a najlepiej dostawcy usług masowych.

- Badani deklarują nasilenie się problemu nieterminowego spłacania należności przez ich partnerów biznesowych. Już 35% ankietowanych firm deklaruje, że terminowe wpłaty nie przekraczają połowy należności - mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora. - Liczba przedsiębiorstw, które notują problemy z otrzymywaniem należności na czas wyraźnie rośnie już czwarty kwartał z rzędu. Dla porównania w sierpniu 2008 r. odsetek firm, które nie otrzymywały przynajmniej połowy wpłat w terminie wynosił 23% - dodaje.

Zdecydowanie najczęstszą postawą przedsiębiorców w obliczu kryzysu jest redukcja kosztów prowadzenia działalności. Blisko dwie trzecie ogółu badanych (65%) deklaruje, że w ich firmie podejmowane są tego typu działania. Co trzeci (34%) spodziewa się lub już obserwuje ograniczenie inwestycji, co siódmy (15%) - redukcję zatrudnienia. Uwagę zwraca natomiast fakt, że występują duże różnice postaw w poszczególnych grupach firm. Wśród przedsiębiorców indywidualnych redukcję zatrudnienia przeprowadził lub planuje niemal co trzeci ankietowany, a wśród dostawców usług masowych działanie to deklaruje zaledwie 3% badanych.

Wśród przebadanych spółdzielni mieszkaniowych aż dwie trzecie (66%) zgłosiło problem zadłużenia lokatorów lub najemców lokali handlowo-usługowych, a w przypadku 21% zadłużenie dotyczy obu tych grup jednocześnie. Najczęściej (40%) średni czas zwłoki w płatnościach lokatorów wynosi ok. 2-3 miesięcy. W przypadku co piątego zadłużonego czas ten wynosi od 4 do 6 miesięcy.

Niemal co trzecia spółdzielnia mieszkaniowa (29%) korzysta z usług BIG. Warto zaznaczyć, że aż 86% z nich uznaje wpisanie dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej za najbardziej skuteczną metodę egzekwowania należności. 14,5% spółdzielni korzystających z tej metody odzyskuje nawet do 95% należności, a niemal 50% notuje zwrot należności od 50-80%.

Pełna wersja badania znajduje się     tutaj .

Badanie BOG (Barometr Bezpieczeństwa w Obrocie Gospodarczym) rozpoczęto, by stale monitorować wpływ bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym. Na zlecenie InfoMonitora, co kwartał, instytut Pentor przeprowadza ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2009-07-22 (Ostatnia zmiana: 2009-07-22)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
Windykacja za odsetki, skup niezapłaconych faktur i not odsetkowych, wywiad gospodarczy, kompleksowa obsługa prawna, monitoring płatności, pieczęć prewencyjna, restrukturyzacja zobowiązań.

Zasięg działania: Polska
Skuteczna windykacja na Słowacji. Jesteśmy renomowaną Kancelarią Adwokacką na Słowacji specjalizującą się w windykacji należności, w sporach sądowych oraz w prawie upadłościowym na Słowacji.

Zasięg działania: Europa