Jak nie popaść w tarapaty wynajmując komuś mieszkanie

Nieuczciwi lokatorzy to problem wciąż aktualny, tym bardziej na początku roku akademickiego, kiedy na rynku nieruchomości panuje duża aktywność. W tym czasie nietrudno natknąć się na oszusta, który może przysporzyć nam kłopotów.

Na szczęście od czerwca funkcjonują nowe rozwiązania prawne, pozwalające poradzić sobie z tego typu problemami. Przed wejściem w życie nowej Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Ustawa o BIG) wynajmujący mieszkania byli niejako bezradni wobec procederu nieuiszczania opłat za wynajem. Jedynym rozwiązaniem pozostawał sąd, ale jak wiadomo było to rozwiązanie czasochłonne i pociągające za sobą dodatkowe koszta. Dopiero czerwcowe zmiany legislacyjne dały właścicielom mieszkań zielone światło dla odzyskania zaległych opłat za wynajem.

- Od 14 czerwca niemal każdy może wpisać dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). To działanie z kolei motywuje do zwrotu pieniędzy, ponieważ może wiązać się z dużymi problemami dla nieuczciwego płatnika. Taki delikwent może mieć kłopoty np. z otrzymaniem kredytu, z zakupami na raty z kupnem Internetu, abonamentu telefonicznego i telewizyjnego. Jeśli nie dokona całkowitej spłaty długu tego typu kłopoty będą trwać nawet przez 10 lat - dodaje Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Według danych BIG InfoMonitor wpisanie dłużnika do Rejestru BIG jest na tyle uciążliwe dla niesolidnych płatników, że 40% z nich spłaca swoje zobowiązania po otrzymaniu informacji o zamiarze umieszczenia ich danych w BIG. Pozostałe 35% osób reguluje należności już po wpisaniu ich danych do rejestru.

Z informacji zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG korzystają podmioty z każdego sektora rynku, m.in. banki, firmy pożyczkowe, ubezpieczyciele, firmy leasingowe, dostawcy telewizji kablowej Internetu i mediów, a także inne branże. Dodatkowo BIG InfoMonitor ściśle współpracuje m.in. ze Związkiem Banków Polskich oraz z Biurem Informacji Kredytowej, za pośrednictwem którego banki w łatwy sposób pobierają raporty o zadłużeniu z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niewątpliwie świadomość tego, że w oczach takich podmiotów staliśmy się niewypłacalni i niewiarygodni szczególnie motywuje do spłaty długu.

Wynajmujący mieszkania to zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Jeśli mieszkanie zostało wynajęte w ramach prowadzonej działalności, to wierzyciel nie musi nawet udawać się do sądu, żeby przekazać informacje o zaległym płatniku do BIG. Wystarczy, że zadłużenie wynajmującego lokal opiewa na kwotę minimum 200 zł (jeśli jest nim konsument). Jeśli nieuczciwym płatnikiem jest przedsiębiorca, zaległość musi wynosić co najmniej 500 zł. W każdym z powyższych dwóch przypadków opóźnienie w płatnościach nie może być krótsze niż 60 dni, a dłużnik powinien otrzymać wezwanie do zapłaty (wysłane listem poleconym lub dostarczone do rąk własnych) z informacją o zamiarze umieszczenia jago danych w Rejestrze Dłużników BIG oraz o konsekwencjach tego działania z co najmniej 30 - dniowym wyprzedzeniem.

Jeśli wynajmującym jest konsument, sprawa ma się nieco inaczej. Powinien on posiadać tytuł wykonawczy, czyli np. wyrok sądowy, lub ugodę zawartą przed sądem, opatrzone klauzulą wykonalności. Jeśli konsument posiada taki dokument, stwierdzający, że należą mu się pieniądze od wynajmującego, może wpisać swojego dłużnika do Rejestru BIG bez względu na kwotę zadłużenia oraz termin opóźnienia w płatnościach. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że dłużnik powinien otrzymać wezwanie do zapłaty na 14 dni przed umieszczeniem jego danych w BIG.

Wynajmujący lokale mają możliwość sprawdzenia potencjalnego lokatora i dokonania analizy ryzyka biznesowego, jeszcze przed zawarciem z nim umowy. Jednak ta możliwość zarezerwowana jest jedynie dla przedsiębiorców. Osoba fizyczna wynajmująca lokal nie ma prawa sprawdzić lokatora w BIG-u, żeby dokonać takiej analizy ryzyka może poprosić potencjalnego lokatora o pobranie z BIG bezpłatnego Raportu o Sobie i przedstawienia go do wglądu. Według Ustawy o BIG każdy raz na pół roku może pobrać taki raport bez uiszczania żadnych opłat.

- Działając w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” właściciele lokali mogą zaoszczędzić sobie wielu nieprzyjemności związanych z egzekwowaniem zaległych płatności. BIG InfoMonitor dzięki współpracy z BIK i ZBP ma dostęp do największej liczby informacji gospodarczych, obecnie jest to ponad 4,6 mln - podsumowuje Wiceprezes BIG InfoMonitor, Marcin Ledworowski.

Na koniec, warto zaznaczyć, że BIG jest rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców czy osób fizycznych borykających się z nieuczciwymi lokatorami. Również wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą umieścić dane dłużników w Rejestrze Dłużników BIG - na tych samych zasadach co przedsiębiorcy. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wraz z Centrum Informacji Gospodarczej prowadzi Program Ochrony Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych. Przyłączając się do tej akcji wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zyskują szereg środków prewencyjnych i windykacyjnych pomocnych w walce z niesolidnymi płatnikami.

Źródło: BIG InfoMonitor
Eksport do PDFEksport do HTML    Data dodania: 2010-10-25 (Ostatnia zmiana: 2010-10-25)

Dodaj swój komentarz do tego wpisu

Imię i nazwisko (*):
Adres e-mail (*):
Email nie będzie wyświetlany na stronie
Treść komentarza (*):
Przepisz kod (*): Captcha
Powrót

Komentarze

Szukaj firm windykacyjnych
Nazwa firmy:
Kwota windykacji:
Obszar geograficzny:

Kalkulatory

Kwota:



Okres "od":


Okres "do":




Wybrane wpisy z bazy firm
Skuteczna windykacja na Słowacji. Jesteśmy renomowaną Kancelarią Adwokacką na Słowacji specjalizującą się w windykacji należności, w sporach sądowych oraz w prawie upadłościowym na Słowacji.

Zasięg działania: Europa
NOVO Finance to pośrednik kredytowy z Siedlec, który pomaga w wyborze najlepszego kredytu hipotecznego, formalnościach i analizie umowy, zapewniając pełne wsparcie na każdym etapie procesu.

Zasięg działania: województwo mazowieckie