Cały czas rośnie zainteresowanie finansowaniem działalności handlowej zarówno wśród dużych firm, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Coraz więcej przedsiębiorców wybiera faktoring jako kolejne źródło finansowania, zabezpieczając się przed nieprzewidzianymi decyzjami banków.
Główną korzyścią dla klienta korzystającego z usług faktoringu jest otrzymanie gotówki w kilka dni po wystawieniu faktury.
Wiele dobrych firm świadczących usługi faktoringowe wspomaga swoją działalność specjalistycznym środowiskiem informatycznym, dzięki któremu proces monitorowania płatności odbywa się na zasadach ustalonych z klientami. Skutkuje to zdecydowaną poprawą moralności płatniczej kontrahentów. Dzięki współpracy firm faktoringowych z Agencjami Ratingowymi klient może uzyskać informację o wiarygodności i rzetelności swojego obecnego i potencjalnego kontrahenta. Pozwoli to wyeliminować ryzyko podjęcia nietrafnych decyzji finansowo-zarządczych i zdecydowanie wpływa na ograniczenie powstawania złych długów.
Usługi faktoringowe
Jedną z wielu usług towarzyszących faktoringowi jest windykacja. W przypadku braku terminowej realizacji płatności, faktor prowadzi rozmowy z kontrahentem w celu ustalenia sposobu i harmonogramu spłaty. Warto podkreślić, że większość firm spoza sektora bankowego świadczących usługi faktoringowe rozpoczynało swoją działalność od świadczenia usług windykacyjnych. Przez kilka lub kilkanaście lat działalności zdobyły więc wiedzę i doświadczenie w odzyskiwaniu należności, co wpływa na skuteczność prowadzonych działań windykacyjnych. Kolejną formą usług towarzyszących oferowanych przez firmy faktoringowe są usługi prawne w ramach tak zwanego obrotu handlowego. Zrzeszając w swoich działach prawnych wyspecjalizowanych prawników, firmy faktoringowe udzielają fachowego wsparcia prawnego.
Dobry partner
Klienci firm faktoringowych zyskują partnera, który w profesjonalny sposób przejmuje obowiązki kontroli i zarządzania płynnością firmy. Dzięki temu klient może bardziej skupiać się na realizacji strategicznych celów firmy, zwiększając grono klientów i minimalizując ryzyko ekspansji. Z faktoringu może skorzystać każda firma, która wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Cechują go również inne korzyści, takie jak poprawa płynności finansowej, jako podstawowego wskaźnika obrazującego kondycję finansową spółki, a także poprawa struktury bilansowej przedsiębiorstwa, gdyż faktoring nie jest pożyczką i nie zwiększa zadłużenia przedsiębiorstwa. Ponadto jako kolejne źródło finansowania pozwala on na bezpieczne prowadzenie działalności handlowej w sytuacjach, w których banki zaostrzają lub wycofują się z finansowania bieżącego danej spółki.
Dynamiczny rozwój
Można zatem stwierdzić, że faktoring jest usługą skierowaną zarówno do małych i średnich firm, jak i do dużych korporacji stosujących odroczone terminy płatności. Jest to również dobra forma finansowania w przypadku braku możliwości uzyskania kredytu w banku (brak odpowiednich zabezpieczeń, zbyt niska zdolność kredytowa).Usługa faktoringu wydaje się być szczególnie atrakcyjna dla małych przedsiębiorstw, gdyż niejednokrotnie właśnie dzięki tej usłudze zaczynają one rozwijać się o wiele bardziej dynamicznie niż przy stosowaniu standardowych produktów bankowych. Również dla firm, u których występuje sezonowość, może ona okazać się bardzo cennym źródłem finansowania. W przypadku sezonowości sprzedaży w firmach często zaczyna brakować kapitału obrotowego na zwiększenie sprzedaży, a dzięki wprowadzeniu usługi faktoringu zachwiana płynność finansowa firmy ulega znacznej poprawie.
Autor Krzysztof Kozok
Autor jest prokurentem zarządu, dyrektorem handlowym BIP AKCEPT S.A.
