W odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców SAF S.A. wprowadziła na rynek autorską, innowacyjną usługę windykacji bezprowizyjnej o nazwie Program Ochrony Wierzytelności. Warunki współpracy w ramach POW zostały opracowane w oparciu o analizę dyscypliny płatniczej w sektorze B2B oraz tendencji w reagowaniu wierzycieli na opóźnienia w płatnościach. Celem jest minimalizacja kosztów, jakie ponoszą klienci decydujący się na windykację.
Chcemy iść pod prąd dzisiejszym trendom w branży obrotu wierzytelnościami – mówi Marcin Gąszczak, Prezes Zarządu SAF S.A. – Branża pobierała już opłaty wstępne, wysokie prowizje i inne koszty nakładane na klientów. Nam zależy na przejrzystości – na początku współpracy określamy ściśle warunki współpracy, dopasowane indywidualnie do poziomu fakturowania oraz obrotu klientów. Niezależnie od wartości wierzytelności nie pobieramy żadnej prowizji – tego oczekują klienci, którzy szukają najtańszych, a przy tym najskuteczniejszych działań.
Jak pokazują badania przeprowadzone przez SAF S.A. przedsiębiorcy zbyt późno reagują na nieterminowe płatności swoich kontrahentów, co zmniejsza skuteczność działań windykacyjnych. 73% firm podejmuje jakiekolwiek działania dopiero po upływie 3 miesięcy od terminu płatności. 3 na 4 klientów firm windykacyjnych próbowało najpierw samodzielnie odzyskać należność. Współpraca w ramach POW zakłada ochronę wierzytelności już od 1. dnia po terminie płatności i kompleksową obsługę windykacyjną aż po postępowanie sądowe i komornicze, przy rezygnacji SAF z prowizji.
Koszty współpracy zostały określone przez SAF w oparciu o dane dotyczące zadłużenia w sektorze B2B. - W tworzeniu sześciu modeli współpracy założyliśmy – zgodnie z danymi pochodzącymi z rynku i naszych badań – że 30% faktur wystawianych przez przedsiębiorstwa jest nieopłacane w terminie. Powinny one zostać objęte monitoringiem, by nie generować późniejszych kosztów związanych z dochodzeniem należności oraz zmniejszyć ryzyko postępowania sądowego. 10% ogółu faktur kwalifikuje się do windykacji polubownej lub sądowej – stopień przeterminowania przekracza 90 dni. Przyjmując w kalkulacji najniższe stawki rynkowe stworzyliśmy rozwiązanie, które zapewnia każdemu przedsiębiorcy dużą oszczędność – wyjaśnia Marcin Gąszczak.
Źródło: SAF S.A.
|