W Polsce wciąż niewiele osób korzysta z możliwości uczestniczenia w licytacji komorniczej i zakupu samochodu w dobrej cenie. Społeczeństwo nie jest wyedukowane w tym zakresie i nie wie gdzie szukać informacji. Tymczasem, licytacje stwarzają szansę nabycia auta w dobrym stanie i po atrakcyjnej, zazwyczaj niższej od rynkowej cenie, dlatego warto z nich korzystać.
Ten całkiem legalny sposób nabycia auta nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, co wynika z dość ograniczonej wiedzy Polaków na temat warunków uczestnictwa w licytacji komorniczej. Aukcje organizowane są wtedy, gdy samochody trafiają do rąk komornika, gdyż ich właściciele nie mieli możliwości spłacić swoich długów i na wniosek wierzyciela zostały zajęte zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego. Środki uzyskane z licytacji takich aut przeznaczane są więc na poczet zadłużenia. Dobrze wiedzieć, że zarówno osoby indywidualne, jak i firmy mogą nabywać dobra tą drogą.
Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?
O licytacjach komorniczych dowiemy się z Internetu, m.in. ze strony Krajowej Izby Komorniczej, serwisów Urzędów Skarbowych, różnych Kancelarii Komorniczych oraz firm windykacyjnych. Ogłoszenia internetowe zawierają takie dane na temat licytowanego przedmiotu jak cena wywoławcza samochodu, opis techniczny, historia napraw, zdjęcia, a także miejsce i datę samej licytacji. Zazwyczaj obwieszczenia o licytacji zawierają również terminy i lokalizacje, gdzie samochód będzie wystawiony wcześniej do obejrzenia - tłumaczy Wojciech Głodny, dyrektor operacyjny w Pragma Collect sp. z o.o.
Jak wziąć udział w licytacji komorniczej?
Uczestnikiem licytacji może zostać każdy zainteresowany zakupem. Wystarczy mieć przy sobie odpowiednią sumę pieniędzy oraz dowód osobisty. Osoby, które chcą wziąć udział w licytacji nie są obwarowane specjalnymi wymogami i formalnościami. Aby zaoszczędzić swój czas, warto upewnić się przed wyznaczonym terminem, czy aukcja jest nadal aktualna, gdyż zdarza się, że zostaje odwołana w przypadku uregulowaniu długu przez dłużnika.
Jakie kwoty należy przygotować?
W celu przystąpienia do licytacji należy wpłacić rękojmię w wysokości 10 proc. szacowanej ceny. Jeżeli nie wygramy aukcji, rękojmia zostanie nam zwrócona. Jeśli natomiast nasza oferta będzie najlepsza, kwota do zapłaty zostanie o nią pomniejszona. Opłaty należy uregulować po zakończeniu licytacji. Kiedy kwota przekracza 500 zł, komornik będzie wymagał przynajmniej 20 proc. wylicytowanej sumy, jednak nie mniej niż 500 zł. Do godz. 12 następnego dnia należy wpłacić pozostałą kwotę.
Co z rejestracją pojazdu?
Nabycie ruchomości w drodze licytacji komorniczej traktowane jest jako nabycie pierwotne bez żadnych wad i obciążeń, dlatego Wydział Komunikacji nie może odmówić rejestracji pojazdu w razie braku dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Natomiast będzie to trwało nieco dłużej, więc warto zadbać, aby jednak otrzymać wymagane dokumenty.
Gdzie jest haczyk?
Kupno samochodu na licytacji komorniczej wiąże się z pewnym ryzykiem. Nabywany w ten sposób pojazd może mieć wady techniczne i wymagać dodatkowych nakładów pieniężnych. Zazwyczaj dłużnicy, którzy mają problemy z regulowaniem swoich zobowiązań, nie dysponują odpowiednimi środkami na renowacje i naprawy auta, a reklamacja w przypadku licytacji nie jest uwzględniana - dodaje Wojciech Głodny z Pragma Collect.
Kiedy można zrezygnować?
Zdarza się, że po przeprowadzonej transakcji, wpływa do sądu skarga dłużnika o naruszeniu przepisów podczas przeprowadzenia licytacji, co rozpoczyna postępowanie sądowe, a do czasu jego zakończenia nowy właściciel nie może odebrać nabytej ruchomości. W takim wypadku, jeśli skarga nie została rozpatrzona w ciągu 7 dni, nabywca może zrzec się wylicytowanego auta i żądać zwrotu wpłaconych środków.
Licytacja komornicza jest okazją, w ramach której można zakupić samochód w atrakcyjnej cenie. Informacje o aktualnych licytacjach bez problemu można znaleźć w sieci, a sama procedura stania się właścicielem pojazdu nie jest skomplikowana. Warto jest więc wziąć pod uwagę taką formę nabycia auta i sprawdzać pojawiające się ogłoszenia.
Źródło: informacja prasowa Pragma Collect Sp. z o.o.
|